Orchideje - pěstování
Orchidej Bletilla
Bletilla je odolná terestrická orchidej s hlízovitými oddenky. Pěstujeme ji přímo v zemi na zahradě, je mrazuvzdorná. Orchideje Bletilla mají pověst nejsnadněji pěstovatelných orchidejí na zahradě. Můžete ji pěstovat i v květináči, v tom případě ji na zimu přeneste do chladné místnosti.
Pěstování
Pěstování není vůlbec náročné, základ je rostlinu dobře zasadit. Nezbytně nutné je, aby rostlina v zimě nestála ve vodě, přestože vlhko má ráda. Pod hlízu dejte drenáž z kamínků, aby přebytečná voda mohla odtéct. Hlízu poté zasaďte do velmi živné půdy, 10 cm hluboko. Je dobré zeminu promíchat s kompostem nebo hrabankou, a také s pískem, kvůli odvodnění. Aby Bletilla prosperovala a kvetla, potřebuje slunečné stanoviště, ale mimo letní úpal. Nejlepší pro ni je místo, kde bude slunce svítit ráno nebo odpoledne, ale v poledním žáru bude v částečném stínu. Na zimu je dobré ji trochu zamulčovat, potom bez problémů vydrží teploty do -27°C.
Orchidej Pleione
Plejonka je krásná nízká orchidej, původem z Číny, Tchajwanu, Indie, Vietnamu, která je ideální pro pěstování v nádobách.
Pěstování
Plejonka má ráda chráněná, polostinná až stinná místa s minimem dopadu přímého slunečního záření. Pěstujeme ji v nádobách, ideálně hliněných. Substrát by měl být neustále přiměřeně vlhký, ale nepřemokřený aby nehrozilo uhnívání kořenů. Přezimujeme ji na chladnějším ale bezmrazém místě, například ve sklepě.
Střevíčník Cypripedium
Střevíčníky jsou jedny z nejkrásnějších orchidejí, které lze na zahradě pěstovat.
Pěstování
Výběr vhodného stanoviště je klíčem k úspěšnému pěstování střevíčníků. Ideálním místem pro střevíčníky je severní (SV, SZ) nezáhřevný svah. Svažitý terén usnadní drenáž a umožní přirozený odtok přebytečné vláhy. Odklon svahu od slunce zajistí chladnější půdu v létě a stabilnější podmínky pro přezimování (zamezí předčasnému rašení puků a rozmrzání půdy přes den). V případě rovinatého pozemku je třeba pro většinu druhů uměle navýšit terén o 10-20 cm, aby se zajistil dostatečný odtok přebytečné vody. Severní strana domu je také dobrým řešením. Ideální je, když v průběhu zimy nedopadají na dané místo téměř žádné sluneční paprsky a zajistí se tak rovnoměrně chladné přezimování.
Čím více vzdušné vlhkosti a ranní rosy, tím lépe pro střevíčníky. Vodní plocha, jezírka, umělý mokřad, to vše pomůže zlepšit mikroklima v případě nedostečné přirozené vlhkosti vzduchu. Pro vytvoření ideálního prostředí doporučuji kombinaci vyššího střídavého stínu stromů, nižšího stínu kapradin a půdokryvných rostlin s jemnými kořeny (např. Cotula squalida, Oxalis acetosella) nebo namulčování jehličím. Pozor však na konkurenci hustých kořenů stromů nebo větších trvalek, tu střevíčníky nesnáší.
Více zde: https://www.strevicnik.cz/zkusenosti/
Klíčový je výběr vhodného stanoviště. Nemá rád polední slunce. Aby dobře kvetl, stačí mu dvě tři hodiny ranního nebo podvečerního slunce - nikoliv polední úpal. Místo pro pěstování najděte na severní (severovýchdní, severozápadní) straně a rostlina by měla být částečně stíněna stromy. Vhodný je i svažitý terén který usnadní přirozený odtok vody. Střevíčník má rád vzdušnou vlhkost, je vhodné ho umístit u jezírek nebo vodopádu, ale přebytečná voda musí mít možnost odtéci od kořenů. Odklon svahu od slunce zajistí chladnější půdu v létě a stabilnější podmínky pro přezimování rostliny. V případě rovinatého pozemku je třeba pro většinu druhů uměle navýšit terén o 10-20 cm, aby se zajistil dostatečný odtok přebytečné vody.
Ideální substrát je složený z vápencového štěrku nebo drtě, písku, perlitu nebo keramzitu, lesního trouchu (shnilé pařezy, humusová vrstva pod jehličím/listím) a to vše promícháme s původní zeminou.
Více zde: https://www.strevicnik.cz/tipy-pro-zacinajici-pestitele/
Více zde: https://www.strevicnik.cz/tipy-pro-zacinajici-pestitele/
Orchideje si můžete koupit zde: Orchideje prodej