Ke každé objednávce v hodnotě alespoň 800,- Kč (35 Euro) vám přibalíme malý dárek - cibulky zdarma.

Amarylky

Amarylky

Amarylky se také nazývají hvězdníky, nebo zornice. Latinsky Hippeastrum.

Jsou to cibuloviny s květy rozličných barev a tvarů. Najdeme mezi nimi květy čistě bílé, oranžové, rozmanité odstníny červené, některé i slabě žluté. Často jsou květy dvoubarevné, tečkované, proužkované, více či méně plnokvěté, velikostně obrovské i drobnější. Z velkého množství kultivarů si vybere každý.

Pěstování

Amarylky jsou sezonní cibuloviny, k úspěšnému pěstování je nutno dodržet jejich životní cyklus, který je důležitý k tomu aby rostliny každoročně kvetly. V sezoně, kdy má rostlina listy, potřebuje mnoho světla, tepla a živin, aby nabrala dost sil na příští kvetení. Na podzim nebo začátkem zimy naopak přestaneme zalévat, umístíme ji do chladu a necháme ji zatáhnout. Období klidu je potřeba k tomu aby cibule znovu vykvetla. Často se zimní klid posunuje již na začátek podzimu, abychom mohli cibule probudit už v zimě, a nechat amarylky vykvést na vánoce. Takto připravené jsou i cibule které prodáváme:

Amarylky prodej

Zakoupená cibulka může být už při prodeji očištěná od vnějších slupek, ve kterých se při skladování můžou tvořit zárodky chorob a plísní. Pokud oloupané nejsou, doporučujeme suché slupky odstranit. V případě potřeby můžeme ještě jednu vrstvu cibule oloupat. Pamatujte ale, že každé odstranění další vrstvy slupky cibuli zmenšuje a oslabuje. Pokud chceme cibuli vysadit až na jaře, uchováváme ji v chladu, aby nezačala předčasně rašit. Uchovávání je náročnější, musíme cibuli kontrolovat zda neplesniví. Jistější je ji hned po obdržení zasadit, a umístit do tepla do pokojové teploty (20-22 stupňů). Tím cibuli probudíme, a za pár týdnů nám vykvete.

Sázíme do hlinitého substrátu s větším přídavkem písku. Klidně v poměru 1:1. Písek zajistí že přebytečná voda odtéká, a cibule nezačne hnít, a také drží stabilitu cibule. Vysazuje se tak, aby byla jen cca do poloviny v zemině. Těžký pískový substrát oceníme až cibule vykvete vysokými stonky s těžkými květy. 

Při sázení rozložíme kořeny cibule do stran, cibuli posadíme na substrát do květináče, a kořeny zasypeme a stlačíme tak, aby byla cibule asi z jedné poloviny nad zeminou. Pokud cibule kořeny nemá, nevadí, dorostou ji. Poté jednou svrchu LEHCE zalijeme. Je to důležité, aby se kořeny spojily se zeminou. Pak už nezaléváme. Cibule mimo dobu kdy má zelené listy, je háklivá na přemokření, a hnila by nám. Zasazenou cibuli necháme na okně v teple, a jen čekáme. Nezaléváme! Za nějakou dobu můžeme pozorovat, že se z cibule začíná tlačit nahoru květní stvol s poupaty. Jak květní stvol roste vzhůru, naklání se za světlem. Květináčem proto otáčejte tak, aby stvol rostl rovně vzhůru, a nevyvracel cibuli ze substrátu. K vykvetení cibule nepotřebuje vodu. Pokud ale začnou rašit i listy, začněte velice málo zalévat. Zároveň s tím jak rostou listy, začínají růst i kořeny. Proto cibule potřebuje vodu. Zalévejte ale jen velice málo, a vždy až zemina vyschne. Čím větší listy jsou, tím více můžeme zalévat. Po celou dobu vegetace ale dodržujte pravidlo - zalít jen pokud je zemina na povrchu suchá.

Až rostlina odvete, je dobré stonek ponechat. Je zelený, obsahuje chloroplasty. Ty dodávají rostlině energii prostřednictvím fotosyntézy, což je pro cibuli velmi užitečné. Květinové stonky samy časem odumírají, a když úplně uschnou, můžete je opatrně odstranit. Pokud se začnou tvořit semeníky po odkvetlých květech, odtraníme je, aby se cibule nevysilovala tvorbou semen. Stonek necháme uschnout a pak jej lehce z cibule vytáhneme.

Po odkvětu když má rostlina listy, potřebuje nabrat sílu pro příští kvetení. Ocení slunce, bohatou zálivku a hnojení. Pokud už to počasí dovolí, je vhodné umístit ji ven na slunce nebo do polostínu. Hojně zaléváme (mezi zálivkami necháme opět zeminu vyschnout) a občas pohnojíme. Cibule tak zesílí a načerpá síly pro kvetení příští rok.

Na podzim cibuli přeneseme do chladna kde bude čekat na příští sezonu. Doba klidu v chladnu (cca 10-15 stupňů) by měla být asi 8 týdnů dlouhá. Bez tohoto zimního klidu cibule nevykvete. Listy na rostlině ponechte. To je pro rostlinu dobré. Během tohoto období klidu vaše amarylka moc neroste, proto nepotřebuje mnoho vody. Zelené listy po celou dobu však trochu vody odpařují, proto musíte půdu v ​​květináči občas nepatrně zvlhčit.

Až budete zase chtít aby vykvetla, většinou to bývá před Vánoci, přesuňte amarylku do teplé místnosti, nejlépe 20 stupňů nebo více. Při pocitu tohoto tepla bude cibule předpokládat, že zimní období odpočinku skončilo a že začalo jaro. Amarylka nyní bude nadále růst a nakonec kvést.

 

Cibule amarylek můžete koupit zde: Amarylky prodej

 

 

Zpět do obchodu