Křínovec - Cardiocrinum giganteum

 

Cardiocrinum giganteum (Endl.) Lindl.

Známý jako himalajská lilie. Je to monumentální cibulovitá trvalka pocházející z Himalájí z oblasti Barmy až Číny. Podobá se liliím ale gigantickým vzhledem ji hned odlišíte.  

Z velikých cibulí vyrůstají růžice velkých přízemních srdčitých listů. Z jejich středu vyráží mohutná lodyha s květy, která dosahuje výšky 2-3,5 metru, vyjímečně až 4 metry. Přesleny vonných trubkovitých květů jsou bílé, až čtvrt metru dlouhé, připomínající květ lilie. Kvete v červenci a srpnu a v době květu je na ní impozantní pohled.

Pokud není cibule dostatečně vyzrálá, kvete až v následujících letech. Mezi tím se kolem hlavní cibule vytváří množství menších dceřinných cibulek, kterým obvykle trvá asi tři roky nežli vykvetou. Po odkvětu mateřská cibule odumírá, zanechává však kolem sebe množství různě velkých cibulí, které postupně v dalších letech vykvétají.

V přírodě rostou v řídkých lesních porostech vždy se silnou vrstvou humusu. Sázíme je proto do hlubokých, živných půd s dostatkem propustného substrátu bohatého na humus. Měli bychom se vyvarovat zvýšeného obsahu vápence, rostlina je mírně vápnostřežná. Vhodná jsou polostinná zákoutí kde se nedrží voda. Během vegetace je vláha žádoucí, poté rostliny vyžadují spíše sušší stanoviště, které zajistíme drenáží či polohou na svahu. Naprosto nevhodné jsou podmáčené půdy. Optimální hloubka sázení, přesněji krycí vrstva je asi 5-10 cm. Vhodné je umístit cibule do mělké, miskovité sníženiny kterou lze na zimu nakrýt napadaným listím či jinou vhodnou ochranou před mrazy. Rostlina je mrazuvzdorná, ale pokud není v zimě chráněna sněhovou vrstvou, doporučuje se na zimu zakrýt listím, kůrou, chvojím nebo nejlépe vrstvou kompostu.  

Dejte rostlině dost místa, jak začne vytvářet dceřinné cibulky, vytvoří za čas působivou kolonii rostlin.

  • Skladem znamená, že cibulky jsou u nás na skladě, a hned je odesíláme

  • Vyprodáno znamená, že cibulky jsou vyprodané, a nelze je objednat.

  • Předobjednávka znamená, že jsme pro vás nakoupili tyto cibulky, ale na skladě je ještě nemáme. Odesílat objednané cibulky vám budeme v září nebo říjnu (podle toho co je u každé položky uvedeno). V době, která je nejvhodnější pro sázení.

Cardiocrinum6
434 Kč / ks

Monumentální himalajská lilie. Něco, díky čemu bude vaše zahrada unikátní.

501
1 položek celkem